Sir Ebenezer Howard a Hnutí zahradních měst

Zakladatel Eubiotiky, prof. MUDr. Stanislav Růžička ve své knize "Eubiotika" píše, že přímou inspirací pro něj bylo anglické "Hnutí zahradních měst" (The Garden city movement), které na přelomu 19. a 20. století vytvořil a rozvíjel Angličan, sir Ebenezer Howard. Zásady tohoto hnutí sepsal v knize "Zahradní města budoucnosti" (Garden Cities of To-Morrow), vydané v roce 1902. Podle jeho zásad bylo postaveno např. město Letchworth mezi Cambridží a Londýnem, ale na anglických stránkách hnutí jsou zmiňována i další. Toto hnutí existuje i v současnosti.

Hnutí mělo za cíl přeměnit nezdravá velkoměsta do podoby, která bude prospěšná pro život člověka. Za hlavní příčinu úpadku lidské společnosti (mravního i fyzického) byl považován odklon industriální společnosti od původního bezprostředního kontaktu s přírodou. Proto sir Howard přišel se svou koncepcí zahradních měst, které by ve formě sídlišť zajistily zdravý život pro přijatelný počet obyvatel.

Něco málo si o něm můžete přečíst v knize Vladimíra Boreckého "Zrcadlo obzvláštního", vydaná nakl. Hynek, v Praze, 1999 a to v kapitole o Eubiotice. Ačkoliv se autor "Zrcadla" netají tím, že podobné aktivity považuje za čiré bláznovství (používá výraz "mašíbl" = MAgoři, ŠÍlenci, BLbi), je jeho kniha nesmírně cenným zdrojem informací. Vladimír Borecký mimo jiné tvrdí i to, že zásady "zahradních měst" pronikly i do koncepcí pražských čtvrtí Ořechovka, Spořilov a Zahradní město, které vznikaly po první světové válce. Pozoruhodné, dnes už je ale samozřejmě v těchto čtvrtích asi všechno jinak...

Co najdete na stránkách ekovesniček:

  • Sir Ebenezer Howard a Hnutí zahradních měst


  • Zde je několik odkazů:
  • The Effect of Sir Ebenezer Howard and the Garden City Movement on Twentieth Century Town Planning
  • Letchwoth Garden City
  • Ebenezer Howard's Garden Cities of To-Morrow
  • GARDEN CITIES OF TO-MORROW
  • Ebenezer Howard