Auroville - spirituální ekovesnice v Indii
Zdroj: www.auroville.org

Auroville je velká osada, v níž žije nastálo cca 1500 lidí. Nachází se na jihu Indie, ve státě TamilNadu, blízko města Madras. Klima je zde subtropické, během „zimy“ od prosince do března jsou zde teploty 24 – 30 stupňů, v létě přes 40, od října do prosince je zde obvykle monzum.

Idea založit tuto osadu pochází od „Matky“ (vl. jménem Mirra Alfassa, 1878 – 1973), filozofky a partnerky indického jogína Sri Aurobinda. Osada Auroville vznikla z původního ašrámu (jogového kláštera), založeného v r. 1926. Posláním této osady je především podporovat spirituální rozvoj člověka. Zároveň se ale postupně stala místem, kde se v praxi zkoušejí a používají nejrůznější ekologické technologie, léčí se zde podle principu holistického přístupu, zkouší se zde nové metody výuky apod.

V současné době se osada rozkládá na cca 2500 ha původně pusté a neúrodné půdy. Celá osada je projektována v kruhu a při pohledu shora má znázorňovat spirální galaxii. Taký je alespoň záměr do budoucna. Zatím hustota staveb ani zdaleka nedosahuje zamýšleného rozsahu.Jak už bylo řečeno, v osadě se ulatňuje množství ekologických technologií. Včetně promyšleného hospodaření s vodou, výroby bioplynu, vaření na "slunečním vařiči" (zrcadlo, které soustřeďuje sluneční paprsky do jednoho bodu).

V Auroville se po celý rok pořádá množství seminářů, festivalů, workshopů a dalších aktivit.
Zájemce o návštěvu této ekovesnice by si měl prostudovat stránky "návštěva Auroville".

Při stavbách domů se v Auroville zkoušejí různé ekologické materiály a postupy, experimentuje se s ergonomickými tvary, uspořádáním podle zásad východních filozofií apod.Uprostřed kruhového uspořádání osady se nachází stavba zvaná "Matrimandir", pojatá jako velká mandala.