Len
Zdroje:
 • učebnice: Kozlovská, H.; Bohanesová, B.: Oděvní materiály I, Praha, Informatorium, 1998
 • dokument "VÝROBKY TEXTILNÍHO, ODĚVNÍHO A KOŽEDĚLNÉHO PRŮMYSLU" - Ph.D. Šárka Stojarová, MU Brno
 • internetové stránky Om-centrum Praha

 • Len
  Nejstarší pěstování lnu je doloženo asi ze 7 tisíciletí př.n.l. ze syrského Ramadu, 6 tisíciletí př.n.l. v Turecku či ze 3-4. tisíciletí př.n.l. na území Egypta. Ve střední Evropě se doklady lněných tkanin nachází od mladší doby kamenné (např. nálezy lněných provázků z Mohelnice okr. Šumperk). Egypťané používali lněné plátno na výrobu oděvů, do plátna ovinovali mumie.

  Celkem je známo asi 200 druhů lnu, z toho 7 druhů (3 z nich jsou chráněny) se vyskytuje i u nás, ale jako přadná rostlina se využívá tzv. len setý (Linum usitatissimum). U nás se pěstuje v podhorských oblastech, kde je velké množství srážek a mlhy, aby se po sklizni mohl dobře rosit. Rostlina je asi 120 cm vysoká s úzkými listy v horní části rozvětvená. Lodyha má celkem 5 vrstev - druhá vrstva pod kůrou je lýko, z něhož se dalším zpracováním získávají vlákna. Je to jednoletá rostlina, poskytuje vlákno, semeno a pazdeří. Z lněných semen se lisuje olej, z pazdeří se vyrábějí desky. Existují odrůdy přadné, olejo-přadné a olejné.

  TECHNOLOGIE
  1. Po vytrhání se len rovná do střechovitých řad a nechá se na poli působit = rosení ( lze uspíšit máčením), len se tím zbavuje klihu. Na užité technologii závisí barva vláken (rosený len je tmavší).
  2. Po rosení nebo namáčení se zpracovává v tírnách, kde se dřevnaté části přelámou a drtí.
  3. Další část výrobního procesu se nazývá potírání. Potíráním se vlákno načechrá a zbaví se rozdrcené dřeviny.
  4. Poslední část je valchování, což je počesávání vláken a získávání stejně dlouhých vláken.
  Vegetační doba lnu je 90 až 100 dnů. Sklízí se v ranné žluté zralosti, kdy mají vlákna nejlepší kvalitu. V minulosti se sklízel ručním trháním, nyní strojově, v kombajnu se odsemeňuje a pokládá ve vrstvě asi 8 cm silné k rosení.

  Rosení trvá 3 až 4 týdny, během této doby se vrstvy obracejí. Potom se dosoušejí a zpracovávají v tírnách. Produktem tíren je třené vlákno a koudel. Třené vlákno má delší jednotlivá vlákna než koudel. Dále se zpracovává na vochlovacích strojích, kde se vlákna štěpí po délce.

  Technické vlákno lnu je dlouhé asi 60-80 cm a tvoří jej svazek elementárních vláken (buněk dlouhých 2-4 cm). Získané lněné vlákno má světle plavou barvu, dobře se bělí, ale hůře barví - využívalo se především v plátenictví. Lněné tkaniny vykazují poměrně dobrou pružnost a pevnost.

  VLASTNOSTI

  Kladné:
 • vlákno velmi pevné za mokra i za sucha;
 • vyznačuje se nízkou tažností;
 • dobře saje vlhkost;
 • snáší vysoké teploty při praní i žehlení;
 • poněvadž lněná vlákna jsou hladká, obsahují málo vzduchu a dobře vedou teplo, proto působí na omak chladivě, (výroba letních oděvů)


 • Negativní:
 • je vysoce mačkavý, tvarová nestálost, mačkavost se snižuje přidáváním syntetických vláken (nevhodné pro alergiky)


 • Použití: výroba ložního a stolního prádla, ručníků, utěrek, letních látek (oblíbený u žen - modré potisky), dekorační látky, technické tkaniny, lněné tkaniny slouží jako žehlící prostředky.

  Další články o lnu: