Pentagon: radikální podnebné změny zničí civilizaci už do 20 let
Zdroj: http://www.blisty.cz/2004/2/23/art17086.html
http://www.guardian.co.uk/climatechange/story/0,12374,1153530,00.html


22.2.2004
Tajná zpráva amerického Pentagonu varovala, že podnebné změny, k nimž má dojít během nadcházejících dvaceti let, by mohly vést ke globální katastrofě, v níž by přišly o život miliony lidí ve válkách a při přírodních katastrofách.

Tajná zpráva, kterou potlačili šéfové amerického ministerstva obrany, kterou však získal týdeník Observer, varuje, že se čelná evropská města octnou pod vodou v důsledku zvyšujících se hladin moří a Británie bude mít už do roku 2020 "sibiřské" klima. Po světě bude docházet k jaderným válkám, k obrovskému suchu, k hladomorům a k rozsáhlým nepokojům.

Dokument předpovídá, že se v důsledku náhlých podnebných změn zřejmě dostane Země až na pokraj anarchie, protože jednotlivé státy začnou bránit mizející zásoby potravin, vody a energie jadernými zbraněmi. Tato hrozba globální stabilitě je daleko vážnější než hrozba terorismu, konstatuje zpráva.

Katastrofy a konflikty budou charakteristickými rysy života, uzavírá analýza Pentagonu. "Znovu bude válka definovat lidský život."

Zprávu objednal vlivný pentagonský poradce pro obrany Andrew Marshall, který velmi silně ovlivňuje americké vojenské myšlení už více než třicet let. Právě Marshall byl motorem nedávné podrobné analýzy, která vedla k restrukturalizaci americké armády pod vedením Donalda Rumsfelda.

Otázka podnebných změn by se měla stát americkým bezpečnostním zájmem, konstatují autoři Peter Schwartz, poradce CIA a bývalý šéf plánování v podniku Royal Dutch/Shell Group a Doug Randall z kalifornské Global Business Network.

"Bezprostřední scénář katastrofálních podnebných změn je realistický a byl by takovou výzvou národní bezpečnosti Spojených států, že by se tím [USA] měly okamžitě začít zabývat," uzavírá zpráva. Už příští rok má způsobit stoupnutí hladin moří vážné problémy pro miliony lidí.

Nedávno navštívila Bílý dům skupina čelných britských vědců a vyjádřily tam své obavy z globálního oteplování, ve snaze přimět USA, aby začaly tento problém brát vážně. Američtí činitelé reagovali nesmírně iritovaně na stížnosti, že jsou americké veřejné postoje v této věci nepružné a zastaralé.

Podle jednoho zdroje si dokonce prý Bílý dům písemně stěžoval v Downing Streeet na profesora sira Davida Kinga, hlavního vědeckého poradce Tonyho Blaira, který označil postoje prezidenta George Bushe v této věci jako neobhajitelné.

Podle Randalla a Schwartze už nyní žije na Zemi více obvyvatel, než kolik jich planeta je schopna podporovat. Kolem roku 2020 bude už nesmírně obtížné zvládat "katastrofální" nedostatek vody a energie, a na Zemi se proto budou o energii vést války. Vědci varují, že před 8200 lety přivodily podnebné změny rozsáhlé selhání úrody, hladomor, nemoci a masovou migraci obyvatelstva. To všechno by se brzo mohlo opakovat.

Randall sdělil Observeru, že hrozí, že potenciální dopady rychlých podnebných změn vyvolají globální chaos. Dodal, že je pravděpodobně už příliš pozdě na to, aby bylo možno zabránit katastrofě. "Nevíme přesně, kde se v tomto procesu nacházíme. Ten proces může začít zítra a my se to nemusíme dovědět ještě pět let."

Následky podnebných změn pro některé země jsou neuvěřitelné. Zdá se zjevné, že by bylo velmi rozumné omezit užívání fosilních paliv."

Předpovědi analýzy Pentagonu jsou tak dramatické, konstatoval Watson, že pravděpodobně vážně ovlivní americké prezidentské volby. Demokratický kandidát John Kerry ví, že jsou hrozící podnebné změny vážným problémem. Vědci, kteří jsou v deziluzi v důsledku protiekologického Bushova postoje, hrozí, že zajistí, aby Kerry v prezidentské kampani využil tuto tajnou zprávu Pentagonu.

Andrew Marshall, 82, je v Pentagonu legendární postavou. Jeho autorita zřejmě silně napomůže Kerrymu při argumentaci o ekologických otázkách.

Symons konstatoval, že potlačení této zprávy je dalším příkladem toho, že se Bílý dům snaží utajovat důkazy o podnebných změnách. Bílý dům to podle Symonse dělá proto, aby se zavděčil americkým energetickým a ropným společnostem.