Muzeum provaznictví v Deštné
Autorka textu a fotografií: Miroslava Samoelová
Ráda bych Vás upozornila na Muzeum provaznictví v Deštné a na knihu, která u nás vyšla o provaznictví. Kniha se jmenuje "Provaznictví v Čechách a na Moravě" a napsal ji a vydal v roce 1996 pan Karel Klik z Deštné. U něj se také dá kniha objednat.

On také založil soukromé Muzeum provaznictví, které provozuje v Deštné (u Jindřichova Hradce v jižních Čechách) a je to tam opravdu úžasné, pan Klik nezapře lásku k řemeslu svých předků a je velmi vstřícný. Např. jeden můj kamarád, který bydlí v sousední vesnici si podle předlohy v muzeu postavil tkalcovský stav. Budu citovat z přebalu knihy:

"Provaznické muzeum v Deštné bylo založeno v roce 1998 v bývalé provaznické dílně rodiny Kliků v Deštné, ve které se toto provaznické řemeslo dědilo takřka 250 roků. Je to zatím jediné provaznické muzeum u nás a předvádí se zde výroba provazů jak v minulosti, tak i v nynější době, ruční předení pramenů ze lnu, tradiční tkaní popruhů a také část soukenického a tkalcovského řemesla.

Návštěvníci se seznámí s provaznickou historií a s nářadím na výrobu provazů, rohožek a sítí, které se používalo před 200 roky i s dnešní moderní výrobou."

Prohlídky muzea od 9.30 do 17hod, vstupné je 15Kč pro dospělé a 7Kč pro děti. Na objednávku je možno zajistit i prohlídku kostela v Deštné, jedné z nejstarších staveb v okolí. Tel. 384 384 227 - pan Klik, majitel muzea.

(Prohlédněte si pár fotografií z provaznického muzea. Kliknutím na malý obrázek se vám otevře větší fotografie.)