Chvála vlčích máků
20.6.2004
Každé ráno máme zahrádku plnou červených květů vlčích máků. Už od rána od 6-ti hodin jich vidíme z okna nejméně 20. A jdu-li ráno na zahradu, tak je okolo nich pěkný „frmol“ - čmeláci a různý jiný hmyz se tu činí ze všech sil. Zřejmě mají vlčí máky chutný nektar. Vždycky si chvíli máky i hmyz prohlížím a kochám se tím pohledem.

Bohužel ta krása nevydrží dlouho, už asi po 3 hodinách začnou první okvětní lístky opadávat a okolo poledne pak zahlédneme sotva 3 či 4 kompletní květy a odpoledne už nepotkáme žádný. Všechny vykvetlé vlčí máky za těch několik hodin odkvetou a místo nich se ve větru houpají malé zelené makovičky. Ale naštěstí to není konec té krásy – druhý den ráno, sotva se trochu rozjasní a dohlédneme z okna na zahrádku, tak zase vidíme okolo 20-ti krásných červených květů vlčích máků nabízejících svůj nektar čmelákům a včelkám. A tak se to opakuje den co den už od konce května.

Je to úžasný pohled. Kouzlo, které vydrží jen několik hodin. Napadlo mě, jestli i na polích a na mezích odkvétají vlčí máky tak rychle. Nejspíše ano. Statisíce či spíše miliony vlčích máků se rozvinou a odkvetou během jediného dne, stále a stále den za dnem. Těžko představitelná síla přírody a života. A přitom bychom řekli, že určitě musí vlčí máky kvést déle, když jsou jich v červnu a červenci plné louky a meze....