Warning: xml_parse(): input conversion failed due to input error, bytes 0x88 0x75 0x6A 0x65 in /data/web/virtuals/98041/virtual/www/subdom/wwwold/clanek.php on line 102

Warning: xml_parse(): input conversion failed due to input error, bytes 0x88 0x75 0x6A 0x65 in /data/web/virtuals/98041/virtual/www/subdom/wwwold/clanek.php on line 102
Koncovka


Mezi starými lidovými hudebními nástroji můžeme najít mnoho pozoruhodných důkazů umu a hudebního nadání našich předků. Už jsem zde psal o pastýřské píšťale a dnes bych vám rád představil velmi zajímavý a přitom dnes již pro širší veřejnost málem neznámý nástroj. Je to tzv. koncovka nebo-li bezdírková píšťala. Můžete si ji prohlédnout na přiložených fotografiích – tento nástroj vyrobil pan Alexander Králik ze Zvolena na Slovensku.

Je to v podstatě dlouhá trubka ze dřeva černého bezu, s vnitřním vrtáním cca 16 mm. Na fotografiích je A koncovka o celkové délce cca 77 cm. Koncovky s jiným základním tónem se liší délkou. Čím kratší délka, tím vyšší základní tón a naopak. Na spodním konci je píšťala volně otevřená a na horním konci má stejnou zvukovou hranu (labium) jako pastýřská píšťala.

Jak již bylo řečeno, jde o bezdírkovou píšťalu, takže jednotlivé tóny se na ní nevyluzují různými hmaty jako na pastýřské píšťale, ale změnou síly dechu a zakrýváním a odkrýváním spodního konce. Ač to může mnohým znít neuvěřitelně, dají se takto na koncovce zahrát různé tóny z rozsahu cca tří oktáv (ne všechny, pouze některé tóny z tohoto rozsahu).

Hra na koncovku je tedy více méně čistá práce s dechem – hraje se tzv. přefukem. Musíme se naučit různě silně do koncovky foukat – od nejpomalejšího až po velmi silné fouknutí. Hra na koncovku tedy nutí člověka soustředit se hlavně na svůj dech (a tím i na sluch). Na koncovku se dají zahrát jak veselé „skočné“ písničky, tak i pomalé a tklivé písně, dá se na ni hrát i kolísavým dechem a dosáhnout tak zvuku podobného hře na fujaru.

Naši známí se zpočátku obávali do nástroje foukat silněji, ale když se osmělili a vyzkoušeli si různou intenzitu dechu, tak je hra na koncovku opravdu uchvátila. Koncovka totiž vydává kromě základního tónu i mnoho alikvótních tónů a také různé šumy. A náš kluk, který hodně hraje na různě laděné zobcové flétny, byl velmi překvapen, že ať do koncovky foukne jakkoliv, vždy to zní pěkně.