Ekovesnice Torri Superiore (Vysoké věže) – Itálie
Zdroj: internetové stránky Torri Superiore
Středověká vesnice Torri Superiore (ze 14. století) je drahokamem lidové architektury. Je celá vybudovaná pouze z kamene a nachází se v Ligurii, nedaleko Ventimiglie (Imperia), několik kilometrů od moře, v blízkosti hranic s Francií. To je vlastně jediná stavba, obsahující 162 místností na různých úrovních. Tyto jsou propojeny úzkými průchody a schodišti, která dohromady tvoří kouzelný labyrint místností a teras.

Počátky vesnice Torri Superiore se dají vystopovat do 14. století. Vesnice je velmi pozoruhodná svou výškou (pět úrovní od základů k rovným střechám) a svou délka (asi 100 mt. od severu k jihu). Poslední věže byly pravděpodobně postaveny na konci 18. století, v období, kdy zde žilo cca 200 obyvatel – což je největší doložený počet obyvatel. Přes 100 let pak upadala, hlavně z ekonomických a sociálních důvodů.

Associazione Culturale "Torri Superiore" byla založena v 1989 s cílem zachránit tuto vesnici a přeměnit ji v v ekovesničku, v domov komunity. Asociace vlastní polovinu vesnice a provozuje ji prostřednictvím spolupracující společnosti jako kulturní centrum permanentně otevřené veřejnosti. Druhá polovina je vlastněna členy a je rozdělena na 20 bytů, z nichž 9 bylo úplně zrekontruováno. Ve vesnici žije 15 obyvatel, část jsou Italové a část Němci, společně se starají o obživu, zabezpečují kulturní a společenské aktivity, provozují ekologické zemědělské programy, a pečují o stavby.

V ekovesnici se konají mezinárodní dobrovolnické tábory, permakulturní setkání apod. Vesnice je celoročně otevřená pro návštěvníky.

Od května 1999 do května 2003 zde sídlil sekretariát GEN-Europe (Evropské části Globální sítě ekovesniček). Měl vyhrazen jeden malý byt a kancelář byla otevřena 5 dní v týdnu. Práci zde organizovala Lucilla Borio a podíleli se na ní všichni členové komunity. V květnu 2003 se kancelář přestěhovala do ekovesnic Findhorn (Skotsko) a ZEGG (Německo).

Kontakt:
Associazione Culturale Torri Superiore
Via Torri Superiore 5 - 18039 - Ventimiglia (IM)
Phone: +39 - 0184 - 21.55.04, Fax: + 39 - 0184 - 21.53.90
E- mail: info@torri-superiore.org