Občanské sdružení LUNARIA

Jednou z nejlépe známých aktivit okolo ekovesniček a trvale udržitelného života v ČR je občanské sdružení LUNARIA z Jindřichovic pod Smrkem. V „Adresáři nevládních organizací“ Agentury Koniklec můžeme o Lunarii najít toto:

Nosným projektem organizace je "Projekt kulturní a sociální obnovy obce Jindřichovice", který zahrnuje založení "Vesničky trvale udržitelného života - Jitřenka" na okraji obce (soběstačnost, nezávislost); malého muzea (život venkovského obyvatelstva před prům. revolucí); knihovny (ekol. a duch. literatura); pořádání táborů a kursů (výuka tradičních řemesel) a kulturních akcí pro obec (koncerty, dětské dny).

Adresa: Lunaria, Vlk Zbyněk Ing., Jindřichovice 82,463 66 Jindřichovice pod Smrkem
(telefon ani e-mail na Lunarii jsem nikde nenašel)

Pár článků o OS LUNARIA s pěknými fotografiemi najdete na stránkách obce Jindřichovice pod Smrkem. Chcete-li se dozvědět cokoliv bližšího, je potřeba napsat přímo manželům Vlkovým na výše uvedenou adresu. Přehled akcí v Jindřichovicích najdete nejlépe na Ekolistu. Nabízím pár fotografií z mé návštěvy Lunarie a něco o větrném mlýnu, který Lunaria postavila.

Lunaria se hodně snaží přispět k rozvoji Jindřichovic. V obci najdete už zmiňované Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí a v bývalé faře knihovnu ekologické a duchovní literatury. Zřejmě pod vlivem Lunarie se Jindřichovice pustily do projektů vytápění budov obecního úřadu biomasou a výstavby dvou větrných elektráren, na něž již dostaly dotace od Ministerstva životního prostředí.

A kde Jindřichovice a Lunarii najdete? Podívejte se na tuto mapu (převzato ze stránky Jindřichovic p. S.).


„Měsíční světlo“

Chcete-li se do Jindřichovic vydat na nějakou akci, raději napište předem, ať s vámi počítají. Zvláště na letní tábor je nutno přihlásit se včas. Na víkendovou akci můžete přijet již v pátek a zůstat až do neděle. Vemte si spacák, karimatku a podobné potřebnosti pro nocování. Nejlépe i vlastní stan. Jinak se dá spát i ve „společenské“ místnosti domě, ale to je nutno dopředu domluvit a počítat s tím, že toto spaní je přednostně vyhrazeno dětem. Dále je možno spát ve stodole a nebo venku v tee-pee.

Další materiály o Lunarii:
Sami za seba - článek ze stránek www.zanz.sk (sice už staršího data, ale stojí za přečtení)
Fotografie z Lunarie na webu GEN-Europe
Ekostatek pod Jizerkami - článek o Lunarii z Biozpravodaje Hnutí Duha.

Odkazy na webu:
Stránka Jindřichovic pod Smrkem
Lunaria - několik článků o OS Lunaria s fotografiemi na stránkách obce Jindřichovice pod Smrkem
Větrný mlýn v Jindřichovicích – stránky „Povětrník“
Ekolist po drátě – přehled akcí