Kalendář prací zahradních - Červenec
Zdroj: časopis "Česká flora", ročník 1, z r. 1893

Ovocný a okrasný sad.
Česání ranného ovoce; podporování plody příliš obtěžkaných větví. Záhony sadby se plejí, když dosáhly výše 10-15 cm., se přepichují na vzdálenosť 20-25 cm. Od půle měsíce počíná očkování, což závisí na vyzrání oček a dostatku mízy. Zaštipuje se réva a vylamují se pazochy.

Zelnice.
Pletí, okopávání a hrůbkování. Sklizené záhony se znova zpracují a špinátem, karotkou, salátem a řetkvičkou se zasejí. Sází se ještě kadeřávek, zelí, celer a salát. Za suché povětrnosti vybírá se šalotka, česnek a ranná cibule, a přenáší se na půdu k dozrání. Chřestovna hnojí se ledkem. Při květáku záhodno nad růží chrásť zlámati. Dobývají se ranné brambory a na záhony seje se vodnice. Dozrávající semena se sbírají a v pytlíčkách uchovávají. Vyznačují se okurky na semeno a podkládají se. Celer se odkrývá a postranných kořenů zbavuje; celer k bílení se hrůbkuje. Záhonky jahod se čistí a hnojí, trsy se ořezávají, při čemž se odnože k dalšímu pěstování odnímají a na připravené záhony sázejí. Dělají se řízky srstek.

Květnice.
Čistí, vyvazuje a zalévá se; cesty se čistí. Karafiáty se hříží. Odkvetlé růže se přistřihují. Sbírají se semena. Přistřihují se obruby. Dělají se řízky Verben, Hortensií, Petunií, růží a t. d. Odvetlé rostliny nahrazují se novými.

Hubení hmyzu.
Z broskvoní a meruní jakož i z jabloní a hrušní třeba housenky různých můr setřásati, vůbec na ovocných stromech pátrá se po vajíčkách housenek v pavučinách i houbách. Hromádky vajíček na spodu chrástu zelí nutno v čas rozmačkati, tolikéž i mladé housenky, než se rozlezou. Hojně vystupují škvoři, chytají se do vydloubané mrkve nebo řepy nebo do hrnků poklopených na kůl.