Kalendář prací zahradních – březen
Zdroj: časopis "Česká flora", ročník 1, z r. 1893

Sady ovocné a okrasné.
V řezání a pročišťování stromů se pokračuje. Všecky stromy se sázejí. Ovocná aranžerie se na ustanovené místo do země zapouští. Šlechtí se třešně a slívy. Ovocné školky se přerývají a okopávají. Meruňky a broskve se před mrazy chrání. Na podzim sázené stromy se přimačkují a úvazky se doplňují. Různé agáty se ve svobodě šlechtí. Sázejí se meruňky, broskve a réva vinná.

Zelnice.
Sejí se všecky kořenové zeleniny, cibule, pór a jiné přísady kuchyňské, salát atd. V polovici měsíce sejí se zeleniny, určené pro svobodnou půdu. Kladou se ranné brambory. Chřestovna se přerývá a hnůj se zahrabuje. Přezimované košťály a kořenoviny určené za semenice se vysazují. Teplá pařeništi se volně vzduchují a za dobré povětrnosti se i okna se sadby sejímají. Nejlepší čas ku vysazování chřestu. Seřezávají se maliny; zvedá se do země zahrabané víno; sázejí se jahody.

Květnice.
Pokrývky květin se hojně provětrávají, po případě i z části odkládají. Odkrývají, očišťují a sestřihují se růže. Sejí se letní rostliny do svobody na určité místo. Do pařeniště vyseté květiny se protahují a přepichují. Sázejí se všeliké křoviny, přezimované karafiáty, aurikule a pod. do svobody. Vylepšují se promrzlé perenny na skupinách. Staré růže se zmlazují a vlky se odnímají. Sejí se různé perenny. Hlízy jiřinek k vůli rozmnožení kladou se na poloteplý záhon. Zřizují se květinové skupiny, čistí se trávníky a spravují se cesty.

Hubení hmyzu.
Nebyly-li ovocné stromy lepkavými pásky opatřeny, je záhodno při pěkné povětrnosti malé nosatce oka propichující na rozestřená prostěradla střásati. Za noci poletující můry, jichž housenky zhoubně na sadbě za léta řádí, chytají se pomocí lucerny. Ve skleníkách bráníme vzniku puchýřnatky (Thrips), tabákem, mytím a vzduchováním.