Kalendář prací zahradních - únor
Zdroj: časopis "Česká flora", ročník 1, z r. 1893

Sady ovocné a okrasné.
Počneme se seřezáváním a pročišťováním mladých ovocných stromů; první na řadu přijdou druhy nejrannější, ovoce peckové, pak teprve ovoce jádrové; jakmile očka plodonosná u broskví jsou patrna, přikročí se rovněž k prořezávání. Špalíry broskví a meruněk chrání se krytím za slunečných dnů před předčasnou vegetací. Stromy se hnojí. Je-li sucho a povětrnosť to připouští, možno jinak časně rašící stromky přesazovati. Živé ploty se přistřihují, rovnají a doplňují. Možno-li, sejí se ovocná jádra. Je-li povětrnosť příznivá, přikročí se k rozsazování pláněk ovocných. Nestalo-li se tak až dosud, možno ještě rouby řezati. Činí se přípravy ku šlechtění třešní. Ovocná oranžerie vynáší se ze sklepa a zaleje se. Ovoce na loži nutno častěji přebírati. Po trávníkách se krtiny zadělávají. Pásky na stromech se obnovují a natírají.

Zelnice.
Zakládají se teplá pařeniště pro ranný salát, řetkvičku, karotky a k setí rozmanitých zelenin. V příznivé chvíli seje se petržel, mrkev, špinát a ranný hrách do svobody. V jamách uložená zelenina se očišťuje. Keře bobulového ovoce se seřezávají a hnojí. Vyhazují se rýhy pro základ chřestovny.

Květnice.
Přikrývka květinových cibulí se nadzveduje k vůli větrání. Kladou se hlízky pryskyřníků a sasanek a pokryjí se listem. Zakládají se pařeniště ku setí letních květin. V množárně šlechtí se ještě růže, pak Rhododendron, Azalea a Camelia; dělají se řízky Viburnum, Myrtus, Fuchsia, Heliotropium atd. Sází se tuberosy. Počíná rychlení Ribes, Kerria, Cytisus, Deutzia atd., rovněž i některých perenn, jako Primula, Hepatica, Dielytra atd.