23. 6. 2003
"Superplevel" zpochybňuje budoucnost geneticky modifikovaných plodin
Zdroj: http://www.blisty.cz/txt.php?id=14502&iid=1322


Kontroverze ohledně geneticky modifikovaných plodin se zintenzivňuje, protoře vyšlo najevo, že vznikl výjimečně odolný "superplevel", jemuž nevadí silné herbicidy, jimž měly odolávat jen geneticky modifikované plodiny. Vyplývá z toho, že se při pěstování geneticky modifikovaných plodin bude muset používat více herbicidů a nikoliv méně než dosud, což likviduje argument, že jsou geneticky modifikované plodiny výhodné.

Zintenzivní se tím zemědělská velkovýroba, která za poslední čtyři desetiletí v Británii v podstatě zlikvidovala přirozenou flóru země.

Informace o vzniku výjimečně odolného "superplevele" sdělil britské vládě jeden britský univerzitní odborník, který se specializuje na zvládání plevele na polích. Umístil svůj článek na toto téma na internetové stránky oficiální britské vědecké debaty o geneticky modifikovaných plodinách, kterou vede profesor David King, hlavní vědecký poradce britské vlády.

Profesor Bob Hartzler z katedry agronomie na Iowa State University v dokumentu konstatuje, že za posledních sedm let bylo zjištěno, že až pět rostlinných druhů plevele si vyvinulu odolnost vůči herbicidu glyfosátu, který prodává firma Monsanto pod obchodním jménem Roundup. Odolnost nevznikla genetickým přenosem od plodin, geneticky modifikovaných tak, aby herbicidu odolávaly, jak se někteří lidé obávali, ale v důsledku přirozené evoluce.

Glyfosát je "širokospektrální" herbicid, což znamená, že původně likvidoval všechny rostliny, včetně zemědělských plodin. Zemědělské plodiny však byly geneticky modifikovány, aby glyfosátu odolávaly.

Nyní však existuje v Austrálii, v Chile, v Malajsku a na různých místech ve Spojených státech několik druhů plevele, které jsou také schopny glyfosátu odolat.

Odolnost vůči nejrůznějším herbicidům si podle firmy Monsanto vyvinulo až 70 druhů plevele. Podle organizace Přátelé země to podrývá hlavní argument, proč se vyrábějí modifikované plodiny.

V Británii byl donucen k rezignaci ministr životního prostředí Michael Meacher, který se hned poté postavil do čela kampaně proti geneticky modifikovaným plodinám. V týdeníku Independent on Sunday obvinil Meacher Tonyho Blaira, stoupence geneticky modifikovaných plodin, že se britský premiér pokusil "pohřbít zdravotní varování ohledně geneticky modifikovaných plodin tím, že se spěšně přiklonil k závěrům, které nelze vědecky doložit." Meacher varoval, že plný dopad technologie geneticky modifikovaných plodin je stále ještě nebezpečně nevypočitatelný.

Původní článek: http://news.independent.co.uk/uk/environment/story.jsp?story=418070